Header background image
Preloader desktop icon Preloader mobile icon
Трагедія Бабиного Яру і роми
22:54
29 вересня 2023 р.

Трагедія Бабиного Яру і роми

У роки Другої світової війни Бабин Яр став місцем найбільшого масового захоронення жертв нацизму в Україні – адже після основної різанини, вчиненої наприкінці вересня 1941 року, есесівці та німецькі поліцаї не припиняли вбивати тут євреїв та інших осіб. Бабин Яр відомий у світі передусім через те, що понад вісімдесят років тому у ньому відбувся один із найбільших розстрілів німцями євреїв на теренах усього Радянського Союзу. Окрім євреїв, жертвами масових вбивств стали і представники інших національностей, зокрема і роми.

23 вересня 2016 р. у Національному історико-меморіальному заповіднику «Бабин Яр» був встановлений та урочисто відкритий меморіальний знак до 75-ї річниці першого масового розстрілу п’яти ромських таборів, яких вивезли з Куренівки та на пошану усіх загиблих ромів – металеву «Ромську кибитку». Про це в той час повідомляло «Радіо Свобода»:

«Циганську кибитку – символ пам’яті про ромів, які стали жертвами нацизму, відкрили у Києві 23 вересня з нагоди 75-х роковин розстрілів у Бабиному Яру. Автором «Закам’янілої кибитки» став Анатолій Ігнащенко, пам'ятник у вигляді прошитої кулеметною чергою кибитки було виготовле­но з корабельної сталі ще у 1998 році в пам’ять про циган, розстріляних у 1941 році в Бабиному Яру. Його друга назва – «Чорний жах», або «Калі Траш».

У 1941 році в Бабиному Яру розстріляли 5 циганських таборів, які розташовувалися біля Києва. Загалом під час Другої світової війни на території України розстріляли близько 20 тисяч ромів. «Бабин Яр – це жахіття для циган. Вони гинули, навіть не знаючи, за що їх вбивають» – це слова ромської письменниці Рані Романі (Раїси Набаранчук)».

Священик освячує пам’ятник ромам, розстріляних у Бабиному Яру. Фото: Сергій Нужненко/Радіо Свобода.